Home / Microcontrollers / S9S12ZVL32F0CLCR
S9S12ZVL32F0CLCR
NXP USA Inc.
Product No:
S9S12ZVL32F0CLCR
Package:
32-LQFP (7x7)
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 32LQFP
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 32MHz
Series S12 MagniV
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 1K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size 128 x 8
Peripherals LVD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SCI, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 19
Core Processor S12Z
Package / Case 32-LQFP
Product Status Active
Data Converters A/D 6x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number S9S12
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 32-LQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 5.5V ~ 18V