SA150-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA150-E3/54
Description:
TVS DIODE 150VWM 268VC DO204AC
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA150
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 268V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1.9A