Home / TVS Diodes / SA150CAHE3/54
SA150CAHE3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA150CAHE3/54
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC DO204AC
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA150
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 2.1A