SA16-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA16-E3/54
Description:
TVS DIODE 16VWM 28.8VC DO204AC
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA16
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 28.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 16V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 17.4A