Home / TVS Diodes / SA17CA-E3/54
SA17CA-E3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA17CA-E3/54
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO204AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA17
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.6V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 18.1A