SA17CHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA17CHE3/73
Description:
TVS DIODE 17VWM 30.5VC DO204AC
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA17
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 18.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 16.4A