SA18C-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA18C-E3/73
Description:
TVS DIODE 18VWM 32.2VC DO204AC
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications General Purpose
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA18
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.2V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.5A