SA20AHE3/54
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA20AHE3/54
Description:
TVS DIODE 20VWM 32.4VC DO204AC
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Reel (TR)
Applications Automotive
Product Status Active
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA20
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 32.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 20V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15.4A