SA305C563KAA
KYOCERA AVX
Product No:
SA305C563KAA
Description:
CAP CER 0.056UF 50V X7R AXIAL
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 0.056 µF
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.150" Dia x 0.290" L (3.81mm x 7.37mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C