Home / TVS Diodes / SA43CAHE3/73
SA43CAHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA43CAHE3/73
Description:
TVS DIODE 43VWM 69.4VC DO204AC
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA43
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7.2A