SA60CHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA60CHE3/73
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 60VWM 107VC DO204AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA60
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 107V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 60V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 4.7A