Home / TVS Diodes / SA6.5C-E3/73
SA6.5C-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA6.5C-E3/73
Description:
TVS DIODE 6.5VWM 12.3VC DO204AC
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA6.5
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Bidirectional Channels 1
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 40.7A