Home / TVS Diodes / SA85CAHE3/73
SA85CAHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA85CAHE3/73
Description:
TVS DIODE 85VWM 137VC DO204AC
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA85
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 137V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.6A