Home / TVS Diodes / SA8.5CHE3/73
SA8.5CHE3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SA8.5CHE3/73
Description:
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC DO204AC
Type Zener
Series Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications Automotive
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Obsolete
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SA8.5
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Voltage - Breakdown (Min) 9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 15.9V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 31.4A