SABC501G1E24N
Infineon Technologies
Product No:
SABC501G1E24N
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
P-LCC-44
Batch:
Datasheet:
Description:
LEGACY 8-BIT MCU
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 645
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 70
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 24MHz
Series C501
Package Bulk
RAM Size 256 x 8
Core Size 8-Bit
EEPROM Size -
Peripherals POR
Connectivity UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 32
Core Processor 8051
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Product Status Active
Data Converters -
Oscillator Type External, Internal
Base Product Number SAB-C501
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Program Memory Type OTP
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package P-LCC-44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.25V ~ 5.5V