SAC10-E3/73
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SAC10-E3/73
Package:
DO-204AC (DO-15)
Batch:
Datasheet:
Description:
TVS DIODE 10VWM 16.3VC DO204AC
User Guide
Mfr Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Type Zener
Series TransZorb®
Package Tape & Box (TB)
Applications General Purpose
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AC, DO-15, Axial
Product Status Active
Power - Peak Pulse 500W
Base Product Number SAC10
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Power Line Protection No
Capacitance @ Frequency -
Supplier Device Package DO-204AC (DO-15)
Unidirectional Channels 1
Voltage - Breakdown (Min) 11.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16.3V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 29A