Home / Microcontrollers / SAK-TC275TC-64F200W DC
SAK-TC275TC-64F200W DC
Infineon Technologies
Product No:
SAK-TC275TC-64F200W DC
Package:
PG-LQFP-176-22
Description:
IC MCU 32BIT 4MB FLASH 176LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 200MHz
Series -
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 424K x 8
Core Size 32-Bit Tri-Core
EEPROM Size 24K x 8
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Mounting Type Surface Mount
Core Processor TriCore™
Package / Case 176-LQFP Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 48x12b SAR, Sigma-Delta
Oscillator Type External
Base Product Number SAK-TC275
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-176-22
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.17V ~ 5.5V