Home / Microcontrollers / SAK-XC164CM-4F20F AA
SAK-XC164CM-4F20F AA
Infineon Technologies
Product No:
SAK-XC164CM-4F20F AA
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-TQFP-64-8
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64TQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 20MHz
Series XC16x
Package Cut Tape (CT)
RAM Size 4K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals PWM, WDT
Connectivity CANbus, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 47
Core Processor C166SV2
Package / Case 64-LQFP
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 14x8/10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SAK-XC164
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Supplier Device Package PG-TQFP-64-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.35V ~ 2.7V