Home / Microcontrollers / SAK-XC2267M104F80LRABKXUMA1
SAK-XC2267M104F80LRABKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
SAK-XC2267M104F80LRABKXUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LQFP-100-8
Batch:
Datasheet:
Description:
16 BIT C166 MICROXC2200 FAMILY (
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XC22xxM
Package Bulk
RAM Size 50K x 8
Core Size 16/32-Bit
EEPROM Size -
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 76
Core Processor C166SV2
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SAK-XC2267
Program Memory Size 832KB (832K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V