Home / Microcontrollers / SAK-XE164KN-24F80L AA
SAK-XE164KN-24F80L AA
Infineon Technologies
Product No:
SAK-XE164KN-24F80L AA
Package:
PG-LQFP-100-8
Description:
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 100LQFP
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XE16x
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 26K x 8
Core Size 16-Bit
EEPROM Size -
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 75
Core Processor C166SV2
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 11x10b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SAK-XE164
Program Memory Size 192KB (192K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V