Home / Microcontrollers / SAKTC1797512F180EFACKDUMA1
SAKTC1797512F180EFACKDUMA1
Infineon Technologies
Product No:
SAKTC1797512F180EFACKDUMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-BGA-416-27
Batch:
Datasheet:
Description:
32-BIT RISC FLASH MCU
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 180MHz
Series TC17xx
Package Bulk
RAM Size 176K x 8
Core Size 32-Bit
EEPROM Size 64K x 8
Peripherals DMA, POR, WDT
Connectivity ASC, CANbus, EBI/EMI, FlexRay, MLI, MSC, SSC
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 221
Core Processor TriCore™
Package / Case 416-BGA
Product Status Active
Data Converters A/D 48x10b SAR
Oscillator Type External, Internal
Base Product Number SAK-TC1797
Program Memory Size 4MB (4M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-BGA-416-27
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.42V ~ 1.58V