Home / Microcontrollers / SAKXC2765X72F80LAAKXUMA1
SAKXC2765X72F80LAAKXUMA1
Infineon Technologies
Product No:
SAKXC2765X72F80LAAKXUMA1
Package:
PG-LQFP-100-3
Description:
16-BIT C166 MCU - XC2700 FAMILY
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 80MHz
Series XC2765X
Package Bulk
RAM Size 58K x 8
Core Size 16/32-Bit
EEPROM Size -
Peripherals I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, I²C, LINbus, SPI, SSC, UART/USART, USI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 76
Core Processor C166SV2
Package / Case 100-LQFP Exposed Pad
Product Status Active
Data Converters A/D 16x8/10b SAR
Oscillator Type Internal
Base Product Number SAK-XC2765
Program Memory Size 576KB (576K x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Supplier Device Package PG-LQFP-100-3
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 5.5V