Home / Microcontrollers / SAL-TC237LP-32F200S AB
SAL-TC237LP-32F200S AB
Infineon Technologies
Product No:
SAL-TC237LP-32F200S AB
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
PG-LFBGA-292-6
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 2MB FLASH 292LFBGA
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 200MHz
Series -
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 192K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size 128K x 8
Peripherals DMA, PWM, WDT
Connectivity CANbus, FlexRay, LINbus, QSPI
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 120
Core Processor TriCore™
Package / Case 292-LFBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 24x12b SAR
Oscillator Type External
Base Product Number SAL-TC237
Program Memory Size 2MB (2M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package PG-LFBGA-292-6
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.17V ~ 5.5V