Home / Microcontrollers / SAL-TC290TP-128F300N BC
SAL-TC290TP-128F300N BC
Infineon Technologies
Product No:
SAL-TC290TP-128F300N BC
Manufacturer:
Infineon Technologies
Package:
Die
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT 8MB FLASH DIE
User Guide
Mfr Infineon Technologies
Speed 300MHz
Series -
Package Tape & Reel (TR)
RAM Size 728K x 8
Core Size 32-Bit Tri-Core
EEPROM Size 768K x 8
Peripherals DMA, WDT
Connectivity ASC, CANbus, Ethernet, FlexRay, HSSL, I²C, LINbus, MSC, PSI5, QSPI, SENT
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 169
Core Processor TriCore™
Package / Case Die
Product Status Active
Data Converters A/D 94x12b SAR, Sigma-Delta
Oscillator Type External
Base Product Number SAL-TC290
Program Memory Size 8MB (8M x 8)
Program Memory Type FLASH
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Supplier Device Package Die
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.97V ~ 5.5V