SB2KAC-P08PMM2-800S
ODU
Product No:
SB2KAC-P08PMM2-800S
Manufacturer:
ODU
Description:
STRAIGHT PLUG, STY SB, SER K, SZ
User Guide
Mfr ODU
Color Silver
Series ODU MINI-SNAP® K
Package Bulk
Features Medical (IEC 60601 (2 MOOP/2 MOPP))
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Applications Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish Chrome over Nickel
Cable Opening 0.295" ~ 0.315" (7.50mm ~ 8.00mm)
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Male Pins
Fastening Type Push-Pull
Product Status Active
Shell Material Brass
Voltage Rating 48V
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL -
Contact Material Brass
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Base Product Number SB2KAC
Number of Positions 8
Shell Size - Insert 2
Current Rating (Amps) 10A
Operating Temperature -40°C ~ 120°C