
TE Connectivity Passive Product
Product No:
SBC42R2J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
RES 2.2 OHM 5% 1/2W AXIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.349
1.349
10
1.19605
11.9605
25
1.09972
27.493
50
1.00339
50.1695
100
0.8683
86.83
250
0.733248
183.312
500
0.617462
308.731
1000
0.513266
513.266
5000
0.492034
2460.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | TE Connectivity Passive Product |
| Series | SBC, CGS |
| Package | Bulk |
| Features | Flame Proof, Safety |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 2.2 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 5W |
| Package / Case | Axial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.252" Square x 0.984" L (6.40mm x 25.00mm) |
| Base Product Number | SBC4 |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | - |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |