SCF5235F4CVM150
NXP USA Inc.
Product No:
SCF5235F4CVM150
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
256-MAPBGA (17x17)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 256MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 150MHz
Series MCF523x
Package Bulk
RAM Size 64K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, WDT
Connectivity CANbus, EBI/EMI, Ethernet, I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 97
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 256-LBGA
Product Status Not For New Designs
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Product Number SCF5235
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 256-MAPBGA (17x17)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.4V ~ 1.6V