SCF5250VM120
NXP USA Inc.
Product No:
SCF5250VM120
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
196-LBGA (15x15)
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 196MAPBGA
User Guide
Mfr NXP USA Inc.
Speed 120MHz
Series SCF52xx
Package Tray
RAM Size 128K x 8
Core Size 32-Bit Single-Core
EEPROM Size -
Peripherals DMA, I²S, POR, Serial Audio, WDT
Connectivity EBI/EMI, I²C, IDE, Memory Card, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 57
Core Processor Coldfire V2
Package / Case 196-LBGA
Product Status Obsolete
Data Converters A/D 6x12b
Oscillator Type Internal
Base Product Number SCF5250
Program Memory Size -
Program Memory Type ROMless
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 196-LBGA (15x15)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.08V ~ 1.32V