
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
SD103AWS-HE3-18
Manufacturer:
Package:
SOD-323
Batch:
-
Description:
DIODE SCHOTTKY 40V 350MA SOD323
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2736
2.736
100
0.155135
15.5135
500
0.102771
51.3855
1000
0.078784
78.784
2000
0.068514
137.028
5000
0.061655
308.275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Schottky |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SC-76, SOD-323 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | SD103 |
| Capacitance @ Vr, F | 50pF @ 0V, 1MHz |
| Supplier Device Package | SOD-323 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 10 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 30 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 350mA |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 600 mV @ 200 mA |