SDS850R-105M
API Delevan Inc.
Product No:
SDS850R-105M
Description:
FIXED IND 1MH 150MA 5 OHM SMD
Type Drum Core, Wirewound
Series SDS850R
Shielding Shielded
Tolerance ±20%
Inductance 1 mH
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Nonstandard
Product Status Obsolete
Material - Core Ferrite
Size / Dimension 0.413" L x 0.315" W (10.50mm x 8.00mm)
DC Resistance (DCR) 5Ohm Max
Current Rating (Amps) 150 mA
Height - Seated (Max) 0.189" (4.80mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
Frequency - Self Resonant -
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 1 kHz