Home / Varistors, MOVs / SDV1608A090C231NPTF
SDV1608A090C231NPTF
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDV1608A090C231NPTF
Description:
VARISTOR 16V 30A 0603
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy 0.1J
Series SDV
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 30 A
Maximum AC Volts 6.4 V
Maximum DC Volts 9 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 16 V
Varistor Voltage (Min) 11 V
Varistor Voltage (Typ) 13.5 V
Capacitance @ Frequency 230 pF @ 1 MHz