Home / Varistors, MOVs / SDV1608A180C141NPTF
SDV1608A180C141NPTF
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDV1608A180C141NPTF
Description:
VARISTOR 28V 20A 0603
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy 0.05J
Series SDV
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 20 A
Maximum AC Volts 12.7 V
Maximum DC Volts 18 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 28 V
Varistor Voltage (Min) 22 V
Varistor Voltage (Typ) 25 V
Capacitance @ Frequency 140 pF @ 1 MHz