Home / Varistors, MOVs / SDV1608E260C300NPTF
SDV1608E260C300NPTF
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDV1608E260C300NPTF
Description:
VARISTOR 38V 10A 0603
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy 0.03J
Product Status Active
Current - Surge 10 A
Maximum AC Volts 18.4 V
Maximum DC Volts 26 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 38 V
Varistor Voltage (Min) 31 V
Varistor Voltage (Typ) 34.5 V
Capacitance @ Frequency 30 pF @ 1 MHz