Home / Varistors, MOVs / SDV1608S140C020YPTF
SDV1608S140C020YPTF
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDV1608S140C020YPTF
Description:
VARISTOR 80V 0603
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy -
Product Status Active
Maximum AC Volts 10 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 80 V
Varistor Voltage (Min) 60 V
Varistor Voltage (Typ) 70 V
Capacitance @ Frequency 2 pF @ 1 MHz