Home / Varistors, MOVs / SDV2012A140C401NPTF
SDV2012A140C401NPTF
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDV2012A140C401NPTF
Description:
VARISTOR 22V 60A 0805
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy 0.2J
Series SDV
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 60 A
Maximum AC Volts 10 V
Maximum DC Volts 14 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 22 V
Varistor Voltage (Min) 16 V
Varistor Voltage (Typ) 19 V
Capacitance @ Frequency 400 pF @ 1 MHz