Home / Varistors, MOVs / SDVL1608SD380PTHS800
SDVL1608SD380PTHS800
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDVL1608SD380PTHS800
Description:
VARISTOR 50V 50A 0603
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy 0.08J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 80 A
Maximum AC Volts 30 V
Maximum DC Volts 38 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 54 V
Varistor Voltage (Min) 46 V
Varistor Voltage (Typ) 50 V