Home / Varistors, MOVs / SDVL1608SD600PTHS300
SDVL1608SD600PTHS300
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDVL1608SD600PTHS300
Description:
VARISTOR 76V 20A 0603
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy 0.05J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 30 A
Maximum AC Volts 46 V
Maximum DC Volts 60 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 83 V
Varistor Voltage (Min) 69 V
Varistor Voltage (Typ) 76 V