Home / Varistors, MOVs / SDVL2016SD101PTHS201
SDVL2016SD101PTHS201
Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Product No:
SDVL2016SD101PTHS201
Description:
VARISTOR 120V 120A 0806
User Guide
Mfr Shenzhen Sunlord Electronics Co., Ltd.
Energy 0.7J
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Features -
Mounting Type Surface Mount, MLCV
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Product Status Active
Current - Surge 200 A
Maximum AC Volts 75 V
Maximum DC Volts 100 V
Number of Circuits 1
Operating Temperature -55°C ~ 125°C (TA)
Varistor Voltage (Max) 132 V
Varistor Voltage (Min) 108 V
Varistor Voltage (Typ) 120 V