SF17GHR0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SF17GHR0G
Package:
DO-204AL (DO-41)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 500V 1A DO204AL
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Product Status Discontinued at Digi-Key
Base Product Number SF17
Capacitance @ Vr, F 10pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package DO-204AL (DO-41)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 500 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 500 V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 1 A