SF2006PT
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SF2006PT
Package:
TO-247AD (TO-3P)
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 20A TO247AD
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Package Tube
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Product Status Active
Base Product Number SF2006
Capacitance @ Vr, F 175pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package TO-247AD (TO-3P)
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.5 V @ 20 A