SFF10L04G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SFF10L04G
Package:
ITO-220AB
Batch:
Datasheet:
Description:
35NS, 10A, 200V, SUPER FAST RECO
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tube
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status Active
Base Product Number SFF10L04
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package ITO-220AB
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 5 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A