SFF10L05GAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SFF10L05GAH
Description:
35NS, 10A, 300V, SUPER FAST RECO
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Product Status Active
Base Product Number SFF10L05
Diode Configuration 1 Pair Common Anode
Supplier Device Package ITO-220AB
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 300 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 300 V
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 5 A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A