SFF2006GH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
SFF2006GH
Package:
ITO-220AB
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE GEN PURP 400V 20A ITO220AB
User Guide
Mfr Taiwan Semiconductor Corporation
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tube
Technology Standard
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
Product Status Active
Base Product Number SFF2006
Capacitance @ Vr, F 90pF @ 4V, 1MHz
Supplier Device Package ITO-220AB
Reverse Recovery Time (trr) 35 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr 10 µA @ 400 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 400 V
Current - Average Rectified (Io) 20A
Operating Temperature - Junction -55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.3 V @ 10 A