SFM-120-T1-L-D-A-K-TR
Samtec Inc.
Product No:
SFM-120-T1-L-D-A-K-TR
Description:
CONN RCPT 40POS 0.05 GOLD PCB
Series Tiger Eye™ SFM
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Pick and Place
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Phosphor Bronze
Insulation Color Black
Insulation Height 0.180" (4.57mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SFM-120
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 40
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.120" (3.05mm)
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights 6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm