SFM-127-02-SM-D
Samtec Inc.
Product No:
SFM-127-02-SM-D
Description:
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD SMD
Package Bulk
Features -
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Beryllium Copper
Insulation Color Black
Insulation Height 0.185" (4.70mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SFM-127
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 54
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights 6.15mm, 6.30mm, 7.92mm, 8.08mm, 9.70mm, 9.86mm, 11.61mm, 11.76mm