SFM-127-03-SM-D
Samtec Inc.
Product No:
SFM-127-03-SM-D
Description:
CONN RCPT 54POS 0.05 GOLD PCB
Package Bulk
Features -
Contact Shape Square
Mounting Type Through Hole
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.050" (1.27mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Beryllium Copper
Insulation Color Black
Insulation Height 0.180" (4.57mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SFM-127
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 54
Row Spacing - Mating 0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post 0.075" (1.91mm)
Current Rating (Amps) 3.2A per Contact
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mated Stacking Heights 6.02mm, 6.17mm, 7.80mm, 7.95mm, 9.58mm, 9.73mm, 11.48mm, 11.63mm