Home / Oscillators / SG-8101CE 2.7500M-TCHSA0
SG-8101CE 2.7500M-TCHSA0
EPSON
Product No:
SG-8101CE 2.7500M-TCHSA0
Manufacturer:
EPSON
Description:
SG-8101CE 2.7500M-TCHSA0: OSC MH
User Guide
Mfr EPSON
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series SG-8101
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Function Standby (Power Down)
Frequency 2.75 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator Crystal
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number SG-8101
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 6.8mA (Typ)