SG73P2E1RTTD163J
KOA Speer Electronics, Inc.
Product No:
SG73P2E1RTTD163J
Description:
RES 16K OHM 5% 1W 1210
Tolerance ±5%
Resistance 16 kOhms
Composition Thick Film
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.102" W (3.20mm x 2.60mm)
Base Product Number SG73P2
Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package 1210
Temperature Coefficient ±200ppm/°C