SH31B101K102CT
Walsin Technology Corporation
Product No:
SH31B101K102CT
Description:
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206
User Guide
Mfr Walsin Technology Corporation
Series SH
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage, Soft Termination
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 100 pF
Applications Boardflex Sensitive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C