SL-108-T-11
Samtec Inc.
Product No:
SL-108-T-11
Manufacturer:
Samtec Inc.
Description:
CONN RCPT .100" 8POS GOLD PCB
User Guide
Mfr Samtec Inc.
Style Board to Board
Series SL
Package Bulk
Features -
Termination Solder
Applications -
Contact Type Female Socket
Contact Shape Circular
Mounting Type Through Hole
Connector Type Receptacle
Fastening Type Push-Pull
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Product Status Active
Voltage Rating -
Contact Material Beryllium Copper
Insulation Color Black
Insulation Height 0.132" (3.35mm)
Ingress Protection -
Base Product Number SL-108
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Positions 8
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post -
Contact Length - Post 0.108" (2.75mm)
Current Rating (Amps) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C